W 1350 r. z polecenia Kazimierza Wielkiego została osadzona na prawie niemieckim jedna z dwunastu wsi służebnych królewszczyzny dobczyckiej Cobelniky, której nazwa pochodzi prawdopodobnie od wykonanego przez jej mieszkańców wyrobu rzemieślniczego w postaci wiklinowych i słomianych kobiałek i drewnianych skopców przeznaczonych do zbierania i przechowywania różnych drobnych plonów, np. ziarna zbóż, grochu owoców, czerpania wody itp.
Inna zasłyszana wśród starszych mieszkańców wsi wersja głosi, że przed wiekami, te niedostępne tereny, położone wśród leśnych rozpadlisk, wyrzeźbione i ukształtowane w skalistym podłożu przez cieknące z łysińskich źródeł potoki, były wykorzystane jako przejściowe pastwiska dla koni, które handlarze, przemytnicy i rabusie przepędzali do centralnej Polski z Węgier.
Trudno dziś jednak uwierzyć, że ukształtowana na przestrzeni dziejów nazwa miejscowości, wywodzi się od tak dalece zniekształconego łacińskiego caballus – koń. A może jest w tej wersji odrobina prawdy, skoro na pieczęci dawnej gminy Kobielnik jest koń? Zasadźca tej wsi otrzymał dwa łany ziemi i inne dochody. W XV wieku wieś była własnością Stanisława i Jana z Brzeźnia herbu Płomieńczyk.